Ahmet Oğuz Koca

Sosyal olaylar.

WordPress'e rakip çok yakından geldi; blogsa

Asp.Net programcılarının belkide PHP dünyasında en çok imrendikleri şey açık kaynak kodlu dağıtık uygulamaların yeterince sayıya ve kitleye ulaşmamış olmalarıdır.
Bunun en büyük etkiside yine bizzat .net programcılarına, her zaman ihtiyaç duydukları blog ve forum tarzı uygulama sayısının azlığı olarak yansımaktadır.
PHP dünyasının ünlü blog uygulaması Wordpress ortalığı kasıp kavururken .net camiasındaki en yakın rakibi "dotblogengine" hem kullanıcıların ilgisizliği hemde geliştiricilerin zaman ayıramamasından dolayı can çekişmeye devam etmekte. Durum .net için bu kadar kötüyken bugün friendfeed üzerinde gördüğüm bir ileti beni hayli şaşırtı, birkaç türk programcı kendi başlarına açık kaynak kodlu bir blog geliştirmekteydiler, merakımı gidermek adına hemen uygulamayı bilgisayarıma indirdim ve kullanmaya başladım, açıkça söylemek gerekirse umduğumdan çok daha iyi bir sonuç aldığımı söyleyebilirim.
Dağıtık uygulamların en büyük problemi olan ortam uyuşmazlığı sorununu nerdeyse hiç yaşamadım, öyleki ücretli uygulamalarda bile bu denli başarılı bir kurulum ekranı olmayabiliyor.

Vakit kaybetmeden uygulamayla bizzat tanışmak isteyenler burdan blogsa'nın resmi sitesine göz atabilirler; http://www.blogsa.net/

 

Gayet profosyonelce hazırlanmış kurulum ekranından sonra, yine ustaca hazırlanmış bir yönetim ekranı sizi beklemekte, her nekadar WP 2.7 versiyionundan sonra gelen paneldeki kadar ayrıntılı olmasada dotnetblogengine 'e göre oldukça gelişmiş bir paneli var, ne diyelim versiyonlar ilerledikçe WP yi geçmesini umuyorum.

 

Yine bir blog uygulaması için olmazsa olmaz denilen tema seçme özelliğide oldukça güzel tasarlanmış ayrıca blog'un resmi sitesinde tema hazırlamayı öpreten video sunumuda bulunmakta

 

Blogengine.Net'in en büyük zaafı olan eklenti desteği hizalama sorunu, blogsada yok. Kullanıcılar için oldukça basitleştirilmeiş bir eklenti yönetim sistemi bulunmakta

 

Sürekli bırak sistemiyle çalışan bu panelden başka eklentilerinini sayfanızın istediğin bölümüne taşımanızı sağlayan aşağıdaki panel bulumakta

 

Son bir görünümde post ve yorum ekranından vererek yazımı sonuçlandırayım

 

İncelemenin devamına başka bir yazıda devam etmeyi planlıyorum, yazıları bekleyemeyecek olanlar burdan blogsanın kendi sitesine girerek bizzat tanışabilirler.

Blogsa gerçekten .net dünyasındaki blog gediğini kapatacak bir uygulama olacak gibi duruyor. Şimdilik arama motoru opmizasyonu ve taşıma için gerekli zamanın kıtlığı sebebiyle kendim geçemiyor olsamda blog kurma ihtiyacı olan herkese şiddetle tavsiye ediyorum. Umarım yazılım ekibi heyecanlarını kaybetmeden blogsayı geliştirmeye devam ederler.

http://www.blogsa.net/

 

Loading